- Usługi opiekuńcze
Zgodnie z art. 50 ustawy o pomocy społecznej pomoc w formie usług opiekuńczych przysługuje osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób, a jest jej pozbawiona.
Usługi opiekuńcze mogą być przyznane również osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić.
Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokojeniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, pielęgnację zaleconą przez lekarza oraz w miarę możliwości – zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Pomoc w zaspokojeniu codziennych potrzeb życiowych oznacza podejmowanie wszelkich działań zmierzających do zapewnienia właściwego funkcjonowania osoby potrzebującej wsparcia w jej środowisku.
Działania te w zależności od zgłaszanych potrzeb oznaczają:
czynności gospodarcze tj.:
– utrzymanie w czystości naczyń stołowych, kuchennych;
– utrzymanie w czystości pokoju podopiecznego;
– mycie glazury i szafek kuchennych z zewnątrz 2 razy w roku;
– mycie okien 2 razy w roku;
– pranie (w sprzęcie zmechanizowanym);
– zakup podstawowych art. spożywczych i art. gospodarstwa domowego w najbliższym sklepie;
– przygotowywanie posiłków, pomoc w spożywaniu posiłku;
– dostarczanie posiłków z jadłodajni;
– załatwianie spraw urzędowych, płacenie rachunków;
– palenie w piecu, przynoszenie węgla;
– przynoszenie wody;
– organizowanie spacerów, podtrzymywanie kontaktu ze środowiskiem;
– współpraca z lekarzem i pielęgniarką środowiskową oraz pracownikiem socjalnym
oraz czynności pielęgnacyjne tj.:
– mycie, czesanie, ubieranie, kąpanie;
– słanie łóżka, układanie chorego w łóżku;
– zapobieganie powstawaniu odleżyn i odparzeń;
– pielęgnacja zalecona przez lekarza;
– zamawianie wizyt lekarskich, kontakt z lekarzem w sprawach dotyczących zdrowia;
– realizacja recept;
– odbywanie wizyt lekarskich wraz z podopiecznym – w razie konieczności;
– zmiana pampersów u osób leżących – według potrzeb;
– rozmowa z podopiecznym.
Ośrodek Pomocy Społecznej przyznając usługi opiekuńcze, ustala ich zakres, termin i miejsce świadczenia. Odpłatność za usługi pobierana jest na podstawie decyzji administracyjnej ustalającej jej wysokość.
Tut. OPS odpłatność za usługi ustala na podstawie Uchwały Nr XLIII/244/21 Rady Gminy Leoncin z dnia 29 października 2021 roku w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze oraz specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, a także szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania.
- Specjalistyczne usługi opiekuńcze
Specjalistyczne usługi opiekuńcze to usługi dostosowane do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności, świadczone przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym.
Polegają na systematycznych wizytach domowych mających na celu uczenie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia (np. na asystowaniu w codziennych czynnościach życiowych, pomocy w załatwianiu spraw urzędowych i dotarciu do świadczeń zdrowotnych oraz pomocy w gospodarowaniu pieniędzmi).
Rozporządzenie Ministra Polityki Społecznej z dnia 22 września 2005 roku w sprawie specjalistycznych usług opiekuńczych (t.j. Dz. U. z 2024 roku, poz. 816) określa rodzaje specjalistycznych usług opiekuńczych, kwalifikacje osób świadczących te usługi, warunki i tryb ustalania i pobierania opłat za SUO świadczone osobom z zaburzeniami psychicznymi oraz warunki częściowego lub całkowitego zwolnienia z tych opłat, ze względu na szczególne potrzeby osób korzystających z usług, uwzględniając sytuację materialną tych osób.